Преузето са шаховске стране дневног листа Политика, од 2. септембра 2024.
ЕВРОПСКИ ШАХОВСКИ ФЕСТИВАЛ МЛАДИХ У ПРАГУ (16-31. АВГУСТ)
Тријумф тринаестогодишње Београђанке у категорији до 14 година. – Прво јуниорско злато у стандардном шаху после више од три деценије. – Четири медаље најуспешније учеснице прашког фестивала и укупно пет за српски шах
Маратонски фестивал младих у Прагу почео је добрим вестима у пратећим дисциплинама, а завршио најлепшом: првом европском златном медаљом у стандардном шаху после више од три деценије! Јунакиња почетка, средине и краја двонедељних борби била је тринаестогодишња Вера Вујовић, нова европска шампионка у категорији до 14 година.
Најпре је освојила бронзане медаље у убрзаном и брзопотезном шаху у истој узрасној категорији, а затим дала лавовски допринос победи Србије на екипном шампионату у убрзаном шаху, такође за узраст до 14 година. У екипи са Новаком Думбеловићем, Бошком Стефановићем и Александром Кутањцем била је међу веома ретким девојчицама у мушкој конкуренцији, али то јој није сметало да освоји 5,5 поена из 7 партија на трећој табли.
Првих пет дана пратећих дисциплина доело је великој српској експедицији много весеља и још једну медаљу, Миле Раденковић у решавању шаховских проблема, у најстаријој групи јуниорки до 18 година. У врелини овог лета и неочекивано лошим условима за такмичаре у срцу Европе, питали смо се да ли ће уводне успехе платити замором током десет последњих и најважнијих дана, на званичним шампионатима у стандардном шаху.
Свакако је било и тога, али Вера Вујовић је управо у финишу убацила у пету брзину. Стартовала је са 5,5 поена из 6 кола, у седмом сменила на врху дотле водећу Марију Кузњецову, а затим савладала и Кесарију Мгеладзе, прву од две Грузијке којима су на крају припале медаље мањег сјаја. Биле су то изузетно узбудљиве партије за све наше љубитеље шаха који су могли да уживају у преносима уживо.
Зна се да је Грузија највећи расадник талената међу шахисткињама. Вера је имала пола поена предности и црним фигурама се стрпљиво бранила, заостајући с временом као и у већин сусрета, а кадаје њена противница преценила своје изгледе уследио је енергични противнапад за победу и очување челне позиције. Коначно, у последњем колу, Маријам Каландадзе није ни покушала црним фигурама да преотме нашој шахисткињи прво место. Тај реми, тек други на турниру уз седам победа, донео је Вери тријумф са 8 поена из 9 кола и епитет најуспешнијег учесника целог фестивала, међу близу хиљаду дечака и девојчица у Прагу.
Утиске Вере Вујовић чули смо јуче телефоном, током дугог пута комбијем из Прага, а најпре објашњење како то да се није заморила у завршници маратона:
– После сваке партије имала сам времена да се одморим до сутра. Када се игра по убрзаном темпу и наниже неколико лошијих партија, нема времена за одмор. Нисам се надала првом месту све до победе у седмом колу, а медаљи јесам.
Чланица ШК „Миријево” почела је да игра шах са четири године, у секцији у вртићу. Рано је показала таленат и мала више тренера, а сада са њом ради интермајстор Зоран Мијаиловић. Прошле године је постала наш најмлађи женски мајстор ФИДЕ, била кадетска првакиња Европе у убрзаном шаху и друга у брзопотезном, а ове је стигла и до финала сениорског првенства државе за шахисткиње. Вештину прорачуна показала је и успесима у решавању шаховских проблема, често надмашујући своје вршњаке:
– Трошим много времена. Некако осећам да је баш тај тренутак важан да се замислим и направим нови план ако претходни није прошао. У цајтноту ми помаже што прво гледам тактику да бих се обезбедила и на крају обично успем да надокнадим разлику у времену.
Златне медаље у млађим узрастима имају посебну симболику у откривању шампионских гена.Од осамостаљења Србије имали смо неколико медаља на европским и светским првенствима за млађе узрасте, али никада златну и толико убеђења да овај успех иуз Прага много обећава.
Вера каже да нема конкрентих циљева у даљем периоду осим да буде што боља и употпуни своје знање, али има поруку за наше читаоце:
– Желим да поручим свима да ће свако ко вредно ради моћи да се избори за то што жели. И мени се догађа да неки дан мање радим, али после то надокнадим.
Иако је Верин успех у стандардном шаху засенио остале резултате наша 23 представника у Чешкој, тренерска екипа ШСС у Прагу, коју су чинили интермајстор Младен Миленковић, селектор кадетске репрезентације, велемајстор Бранко Тадић и мајстор ФИДЕ Иван Мартић, имала је још разлога за задовољство.
Међу првих десет места нашли су се и Леонид Ивановић, шести у категорији до осам година, те Андреј Љепић, шести у конкуренцији до 16 година, са 30 поена зарађеног рејтинга. Поправљање рејтинга на међународној сцени је редак догађај за наше млађе такмичаре, а у томе су овог пута успели и: Андреа Станковић (+64), Вера Вујовић (+48), Дуња Милојевић (+42), Нина Смилић (+25), Бошко Стефановић (+12), Лука Ристић (+12) и Никола Шакотић (+2).
После освајања Европског екипног првенства у апсолутној категорији прошле године у Будви и друге узастопне бронзане медаље Луке Будисављевића на омладинским првенствима света до 20 година, дуго сањани домети настављају да се нижу и доказују да шаховска организација ради много боље него претходних деценија и да такмичарски узлети прате организационе. Успеси јесу пре свега заслуге појединаца али серије овако посебних резултата не могу да буду случајност.
Коначан пласман
Шахисткиње до 14 година: 1. Вера Вујовић (Србија) 8, 2. Маријам Каландадзе (Грузија) 7,5, 3. Кесарија Мгеладзе (Грузија) 7, 4. Ани Нахапетјан (Јерменија) 7, 5. Сона Кркјашарјан (Јерменија) 7, 6. Садат Баширли (Азербејџан) 7, 7. Лала Хусеинова (Азербејџан) 6,5, 8. Инес Бернар (Француска) 6,5, 9. Марија Кузњецова (Летонија) 6, 10. Викторија Смиетанска (Пољска) 6 поена, итд (109 такмичарки).
Аутор: Марјан Ковачевић