ПРИСЛУШКИВАЊЕ ИЛИ Колико дуго се власт ПЛАШИ НАРОДА У Србији?

Преузето са портала Србин Инфо, на којем је објављено 17. 12. 2024.
Аутор: Д. Љутић

“НовиСпy” како га описује форензички тим Амнестy Интернатионал је шпијунски софтвер прилагођен Андроид телефонима и више је чињеница да су га користиле српске институције, односно БИА и МУП. Овај пакет, који финансира Влада Норвешке, а администрира Канцеларија Уједињених нација за пројектне услуге (УНОПС), понуђен је Министарству унутрашњих послова Србије од 2017. до 2021. године да помогне у борби против организованог криминала, наводи се у извештају. У то време на челу БИА налазио се Вучићев велики пријатељ Братислав Гашић. Постављен је 29. маја 2017, а руководио је службом чак дуже од пет година, до 26. октобра 2022, што је период учвршћивања Вучића на власти и поробљавања свих институција уз помоћ, може се претпоставити, свесрдног рада службе. Небојша Стефановић и Александар Вулин су се смењивали у то време на челу МУП Србије.

БИА и тајне војне службе могу да прислушкују и организују тајно праћење, истина под другим условима и по другачијем поступку од праћења и прислушкивања које се врши у кривичном поступку. Да би се примењивале посебне мере из Закона о Безбедносно-информативној агенцији, потребан је образложен предлог директора Агенције и одобрење председника Вишег суда у Београду.

Међународна организација за заштиту људских права Амнести интернешнел објавила је извештај у којем наводи како власт у Србији користи технологију за прислушкивање и шпијунирање, као и тактике дигиталне репресије у циљу да прошири државну контролу, која је усмерена на цивилно друштво. У овом извештају се додатно помиње и да је Министарство унутрашњих послова Србије користило и форензички алат за извлачење података из мобилних телефона. Балканска истраживачка мрежа Србије (БИРН) саопштила је раније да је форензичка анализа светске организације за међународна права показала да је БИА, користећи израелску технологију „Целлебрите“, откључавала телефоне активиста које је позивала или приводила на разговоре, а потом на те уређаје убацивала српски шпијунски програм „НовиСпy“.

Данас имамо нове речи за прислушкивање нових медија. Апликације за размену енкриптованих порука преносе разговоре који се могу „хаковати“, „заразити“ или „озвучити“ напредним технологијама названим по грчким митовима или холивудским блокбастерима: Пегаз, Фантом, Предатор. Приватне компаније за надзор развијају и продају комплексне системе који су у стању да тајно преузму читав садржај нечијег паметног телефона и пренесу га на удаљени сервер. Широм света, медији извештавају о експанзији технологија које владе користе против криминалаца, шефова других држава, новинара и заштитника људских права.

У последње време и новинари и стручњаци упозоравају да смо ушли у нову еру људске историје обележену свеприсутним надзором. За разлику од до сада познатих комерцијалних софтвера од којих је најраспрострањенији „Пегасус“, при оцени АИ, „НовиСпy“ делује као локално развијен алат. Направљен је тако да може да даљински активира микрофон и камеру на телефону, који оператери софтвера могу да снимају, али и да прате ГПС локацију о кретању у реалном времену. Подаци су преношени на сервере за контролу који се налазе у Србији.

Врло брзо после добијања овакве апаратуре од Норвежана, председник Србије Александар Вучић изјавио је 2022. да су надлежни органи потврдили више од 1.600 незаконитих прислушкивања телефона шефа државе, те најавио даљу истрагу.

– То је неспорно утврђено и то су надлежни органи утврдили, као што ће утврдити и све остало. То је њихова дужност и њихова обавеза и ту нема филозофије – рекао је он..

Међутим, грађани Србије су мало шта сазнали. Каква је, законски гледано, улога Тужилаштва када су у питању мере праћења и прислушкивања? Тајни надзор комуникације, односно такозвано прислушкивање или тајно праћење и снимање, одређује се на образложени предлог јавног тужиоца. Циљ предлога јавног тужиоца је да створи уверење код суда да су испуњени законом прописани услови за одређивање доказне радње. Дакле, без формалног предлога јавног тужиоца, према нашем Законику о кривичном поступку, нема тајног надзора комуникација (прислушкивања), ни тајног праћења и снимања.

Међутим, осим могућности да се мере примењују по Законику о кривичном поступку, постоје и сасвим сличне мере по Закону о Безбедносно-информативној агенцији и законским прописима који уређују рад Војнобезбедносне (ВБА) и Војнообавештајне агенције (ВБО). БИА и тајне војне службе могу да прислушкују и организују тајно праћење, истина под другим условима и по другачијем поступку од праћења и прислушкивања које се врши у кривичном поступку. Да би се примењивале посебне мере из Закона о Безбедносно-информативној агенцији, потребан је образложен предлог директора Агенције и одобрење председника Вишег суда у Београду. Војне службе такође могу да примењују посебне мере прислушкивања и тајног праћења, предлог за примену мера даје директор службе, али примену мера одобрава председник Врховног суда.

За разлику од до сада познатих комерцијалних софтвера од којих је најраспрострањенији „Пегасус“, при оцени АИ, „НовиСпy“ делује као локално развијен алат. Направљен је тако да може да даљински активира микрофон и камеру на телефону, који оператери софтвера могу да снимају, али и да прате ГПС локацију о кретању у реалном времену. Подаци су преношени на сервере за контролу који се налазе у Србији. Инсталиран је физички, у ситуацијама када су активисти и новинари били позивани на информативне разговоре. У тим ситуацијама остављали су телефоне ван просторије за разговоре, што је омогућавало инсталацију шпијунског софтвера.

Извор: direktno

Ознаке: Александар Вучић, БИА, прислушкивање