На младима је будућност

Пише: ФМ Слободан Бојковић
Објављено и на порталу Вечити шах, као и на сајту ШС Новог Сада.

Извештај са првенства у Параћину

У оквиру 17. кадетско-омладинског фестивала ШС  Србије, у Параћину је 30. априла одржано такмичење у решавању шаховских проблема. Решавало се у три категорије: до 10, 14, и 20 година.

Охрабрује податак да је најбројнија била група до 10 година (22 такмичара), и да су, осим Милоша Пасуле,  практично учествовали сви најбољи млади кадети у активном шаху. Неочекивано, победио је Вук Чоловић са максималних 45 освојених поена испред фаворита, Новосађана Николе Адамовића и Леонида Ивановића са по 40 поена, који су заузели друго и треће место. (Питам се да ли је успех Вука Чоловића резултат рада са тренером Дејаном Чарнићем?)

Треба похвалити и Уроша Перуновића са 35,  Богдана Томића са 30, Михајла Билића са 25, и посебно  најмлађе успешне учеснике, седмогодишњаке, Теодора Чупурдију и Лонгина Ивановића са по 25 поена, али са дужим временом решавања.  Даље следе Јован Билић и Филип Попадић са по 20 поена и тд.

И код девојчица најмлађа група је била најбројнија, са осам учесница. Радује успешан повратак Дуње Милојевић која је убедљиво победила са 40 освојених поена (само један дечак је био бољи од ње), испред Нине Смилић са 25, те Наталије Вујичић и Василисе Охотникове са по 15 поена. Треба истаћи пех да је мала Василиса за само три минута више утрошеног времена за решавање, остала без медаље.

У групи до 14 година, између 20 дечака, неочекивано је победио Никола Ракић из Пожаревца са 35 поена, испред главног фаворита Александра Кутањца са 30. Трећи награђени учесник је Новосађанин Константин Мандраш са 29 поена. Следе: Алекса Аврамовић са 26, Јуриј Гарифулин са 21, Борис Виденовић и Жарко Глишин са по 16, Филип Несторовић са 15 поена и тд. 

Између пет девојчица, као што се и очекивало, победила је, мада индиспонирана, Вера Вујовић са свега 21 поеном, испред Милице Вујичић са 20, те Ирине Рајлић са 5 поена. Поново, као и прошле године на првенству у Новом Саду, срећемо се са аномалијом да се код девојчица медаља добија са само једним решеним задатком од укупно 9. Сматрам да за медаљу, за следеће државно првенство, треба усвојити правило да мора да се освоји бар 25 %, односно најмање 12 поена!

У групи омладинаца (14 учесника), као и прошле године, победио је Павле Ћирић из Ниша са 31 поеном, испред Николе Гвоздена и Луке Веселиновића са по 20 поена. Следе: Саша Лукић и Александар Матејић са по 18, те Михаил Гусев и Лука Ристић са по 15 поена, и тд.

Код седам омладинки убедљиво је победила Ирина Вујатовић са 22 поена испред Анастасије Војиновић са 13 и Миле Раденковић са 12 поена. Треба истаћи да је Ирина у групи до 20 година била успешнија од својих вршњака; једина је решила један тропотез.

Тежак терет избора проблема, контролу такмичења и оцењивање, уз велике напоре, обавио је само један човек, двоструки ФИДЕ мајстор проблемског шаха Бранислав Ђурашевић. Медаље и пехаре за победнике у групама које је поделио Бранислав, обезбедио је ШС Србије. А захваљујући Бранислављевом ангажовању, издавачка кућа „Шаховски информатор“, победницима у групама доделила је књиге „Антологије шаховских проблема“, аутора Милана Велимировића и Марјана Ковачевића, двоструких велемајстора проблемског шаха (обојица у решавању и компоновању). Друго и треће пласирани такмичари добили су од спонзора такмичења, „Шаховског информатора“, плаве подлоге за миша (види слике).

Малу сенку на такмичење бацили су мало тежи проблеми за средњу групу, а изразито тешки за најстарију. Наиме, у жељи да представи омаж прерано преминулом проблемисти Миодрагу Радомировићу, Бранислављев избор проблема је био превише захтеван, па су и бољи резултати изостали.

Међутим, то не треба да обесхрабри младе решаваче, јер у оквиру Кадетско-јуниорске лиге Србије за 2024. годину већ у јуну предстоји четврто коло, а на јесен ће их бити још три. С обзиром да се за пласман рачунају најбоља три резултата, и да се такмичења одвијају истовремено на осам локација, нема материјалних трошкова за боравак и путовања, очекујемо да се Лиги прикључи још неколико градова Србије. На тај би начин, уколико немају могућности за већа такмичења у активном шаху, бар проблемски шах био доступан деци у унутрашњости, поготово оној чији родитељи имају скромнија материјална примања.

ФМ Слободан Бојковић
координатор Кадетско-јуниорске лиге Србије

П.С. У прилогу су дате табеле са резултатима такмичара.

ПРИЛОГ: Табеле са резултатима такмичара